Otwórz menu mobilne
A- A A+

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

Rozwieszone flagi: biało - czerwone Polski oraz Powstania Wielkopolskiego, iluminacja wyświetlana na ratuszu miejskim, godne Obchody Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2021 r. - tak dumnie Koronowo uczciło Niepodległość.

Nawiązując do przemówienia Burmistrza Koronowa, który zacytował za słowami Sienkiewicza z „Pana Wołodyjowskiego” - „Przykładów nam trzeba! Przykładów co dzień, które by w oczy biły”…dziękujemy za wspólne świętowanie, dowód patriotyzmu i dawajmy dalej przykład i dobre wzory młodym pokoleniom. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami! Bądźmy dumni z Ojczyzny, tej Wielkiej i mniejszej jak Nasze Koronowo!

Po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem Polek i Polaków nasz kraj odzyskał suwerenność i Koronowo o tym pamięta i świętuje, bo warto popularyzować tak ważne dla Polaków wydarzenia.

W 103 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 11.11.2021 rozpoczęto obchody od Pikniku Patriotycznego „Niepodległość witamy z WSG”– prezentacji grup rekonstrukcyjnych i sprzętu wojskowego, pogadanek prowadzonych przez Druha Włodzimierza Domka, harcerskich aktywności i grochówki.

O godz. 12 Koronowo przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”, śpiewając „Mazurka Dąbrowskiego” przy Dębie Niepodległości.

Następnie liczne delegacje, w obecności pocztów sztandarowych złożyły kwiaty i zapaliły znicze w miejscach pamięci. Dodatkowo, wkopując przy mogile tabliczki uczczono pamięć przedwojennego burmistrza Koronowa Lucjana Kosidowskiego.

Korowód prowadzony przez Klub Jeździecki „Deresz”, z udziałem pocztów sztandarowych, klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie, harcerzy, reprezentacji instytucji, szkół, stowarzyszeń itp. przemaszerował na Plac Zwycięstwa, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Po hymnie państwowym i przemówieniach, powitano ponad 400 uczestników XV Bydgoskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości, którzy w tym dniu pokonywali 111 km z hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Pokaz amatorskiej grupy rekonstrukcyjnej z Klubu Jeździeckiego „Deresz” w nowej wersji jak zawsze wzbudził podziw. „Młodzi w bojach roku 1920” - pod takim tytułem zaprezentowano widowisko historyczno - edukacyjne. Epizody z powrotu do macierzy i czasów inwazji bolszewickiej 1920 roku w 101 lecie wydarzeń przygotowały Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Bydgoszcz i Grupa Rekonstrukcyjna Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZHR z Bydgoszczy. W widowisku brały także udział: Towarzystwo Historyczne Kcynia, Grupa Rekonstrukcyjna Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZHR z Bydgoszczy, Fundacja Polskiej Broni Pancernej z Torunia, Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu, Projekt SzISBr 1942-1945 z Łodzi, Grupa Rekonstrukcyjna odtwarzającą lata 20-30-te XX wieku z Koronowa. Inscenizacja, wzbogacona o pirotechnikę zakończyła cześć na rynku gromkimi brawami i podziękowaniami.

W Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP odbyła się uroczysta Msza Święta a po niej piękny, patriotyczny koncert zespołów działających przy Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Koronowie oraz instrumentalistów, przygotowany przez Pana Krzysztofa Grubińskiego.

Dziękujemy Wszystkim, dzięki którym godnie świętowaliśmy! Dziękujemy każdemu za dołożenie mniejszej lub większej cegiełki do tego, aby świętowanie w Koronowie tak właśnie wyglądało!

Wiwat Polska! Wiwat Niepodległa!

Organizatorem Obchodów był Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Wojewody Kujawsko - Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicz.

Projekt widowiska dofinansowany został przez Urząd ds. Kombatantów i osób represjonowanych.

 

W organizację Obchodów Święta Niepodległości włączyli się, za co serdecznie dziękujemy:

- Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie
- Miejsko - Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koronowie
- Hufiec ZHP Koronowo
- Parafia pw. WNMP w Koronowie
- Liceum Ogólnokształcące im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie
- Klub Jeździecki „Deresz” w Nowym Dworze
- Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
- Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koronowie Sp. z o. o.
- Stowarzyszenie Rowerowe „Rowerowe Koronowo”
- Stowarzyszenie Klub Turystyki Rowerowej ROWEROWA BRZOZA
- Komisariat Policji w Koronowie
- Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Koronowo

 

Inne artykuły, relacje

Strzały na rynku w Koronowie. Tak obchodzono Święto Niepodległości

Zbliżenia 11.11.2021, g. 18:30 (TVP Bydgoszcz)

Relacja zdjęciowa – P. Hanna Kulągowska – Puzio

Relacja LO w Koronowie

Relacja – Hufiec ZHP w Koronowie

Viva la Liberta – Niech żyje Wolność (Służba Więzienna)

 

GALERIA TUTAJ

Informacja, fot. Magdalena Tabasz

 

 

 

 

Pin It
Galeria: https://www.koronowo.pl/galeria?wydarzenia-2&obchody-swieta-niepodleglosci-koronowo-2021