Otwórz menu mobilne
A- A A+

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

Sołectwo Nowy Jasiniec było gospodarzem już dziesiątej edycji imprezy plenerowej pn. Smaki Lata, które odbyły się 18 czerwca 2022 r. Imprezę prowadzili: Pani Ewa Szymańska - przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet w Koronowie oraz Pan Zenon Rydelski z Urzędu Miejskiego w Koronowie.

20220618 191558

 

Konkursy: kulinarny pod hasłem "Zawijasy z mięsa i kiełbasy" oraz sportowo - rekreacyjny, skierowane do Kół Gospodyń Wiejskich lub sołectw z gminy Koronowo, to główne punkty programu Smaków Lata i wzięło w nich udział 8 reprezentacji: Tryszczyn, Więzowno, Mąkowarsko, Okole - Stopka, Stary Dwór, Nowy Jasiniec, Morzewiec, Glinki.

Komisja konkursowa w składzie: Bogusław Stasik - członek Stowarzyszenia Kucharzy Kujaw i Pomorza, Aleksandra Szews - sekretarz gminy Koronowo, Teresa Krebs - Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Bydgoszczy (KPODR Minikowo), oceniając potrawy brała pod uwagę w szczególności sposób wykonania, smak, składniki, sposób prezentacji.

Wyniki konkursu kulinarnego:

I miejsce - KGW Glinki (Rolada z kaczki z żurawiną)
II miejsce - KGW Okole - Stopka (Roladki z kurczaka w 2 smakach)
III miejsce - KGW Stary Dwór (Rolada wieprzowa)

Wyróżnienia: KGW Tryszczyn (Zawijasy z polędwicy z farszem z kiełbasy myśliwskiej z bazylią i serem regionalnym podane na puree z warzyw korzeniowych z sosem winnym z borówkami), KGW Mąkowarsko (Roladki krabowe).

Pozostałe reprezentacje przygotowały: zawijasy z białej kiełbasy w kapuście kiszonej (KGW Więzowno), jasinieckie roladki (KGW Nowy Jasniec), gołąbki w sosie żurkowym (KGW Morzewiec).

20220618 160116  20220618 164001

3 - osobowe drużyny wzięły także udział w konkursie sportowo - rekreacyjnym. Uczestnicy zmierzyli się w trzech konkurencjach: slalom z jajkiem, rzut do celu oraz slalom w alkogooglach.

Wyniki konkursu sportowo - rekreacyjnego:

I miejsce - KGW Okole - Stopka
II miejsce - KGW Tryszczyn
III miejsce - KGW Więzowno

Wyróżnienia: KGW Mąkowarsko, KGW Stary Dwór.

                 

Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe (sprzęt gospodarstwa domowego) a także książki kucharskie, dyplomy i podziękowania.

Tradycyjnie, Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski wylosował gospodarza Smaków Lata w 2023 roku. Za rok spotkamy się w Okolu!

Podczas imprezy odbył się koncert zespołu „Wesołe Gospodynie" a także Kapeli Koronowiacy. Wystąpili także soliści z zespłów Ananasy od Nowa i Replika Nova. Ważne wskazówki przekazywał ratownik medyczny podczas pokazu pierwszej pomocy. Nie zabrakło konkursów z nagrodami dla publiczności w tym quizu wiedzy, będącego formą promocji projektu finansowanego w ramach PROW 2014-2020 a także animacji i atrakcji dla najmłodszych oraz wystawy książek kucharskich. Odbył się również konkurs cięcia drzewa, zorganizowany przez Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Koronowie - Pana Tomasza Gordona.

Podczas wydarzenia funkcjonowało wiele stoisk w tym m.in. stoisko KGW Nowy Jasniec, stoisko informacyjno - promocyjne PROW 2014 - 2020, stoiska Kół Gospidyń Wiejskich biorących udział w Bitwie Regionów, stoiska partnerów wydarzenia np. Nadleśnictwo Różanna, KRUS, ARiMR, KSOW. Dla wszystkich uczetników  przygotowano grochówkę.

Organizatorzy: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie, Burmistrz Koronowa, Urząd Miejski w Koronowie, sołectwo Nowy Jasiniec.

Partnerzy: Gminna Rada Kobiet, Lokalna Grupa Działania „Trzy Doliny", Miejska Biblioteka Publiczna w Koronowie.

 

W tym dniu odbyły sie także elimimnacje dla powiatu bydgoskiego i żnińskiego do VII edycji ogólnopolskiego konkursu kulinarnego Bitwa Regionów. W eliminacjach wzięły udział 3 Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Koronowo: Morzewiec, Mąkowarsko i Więzowno.

Miło Nam poinformować, że zwycięzcą zostało KGW Morzewiec, przygotowując potrawę pn. zawijas z mięsa, tradycja Kujaw a na drugim miejcu znalazło się Mąkowarsko, które zgłosiło pyzy z mięsem. III miejsce zajęły Panie z powiatu żnińskiegho -  KGW w Gościeszynie z kaczymi owijonkami w czerninie.

 

287534855 592262682511241 4435073758144871871 n

Serdecznie Wszyskim dziekujemy za udział w wydarzeniach!

Projekt pn. Smaki Lata w Nowym Jasińcu realizowany przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

 logowanie wzory z umowy1

Galeria zdjęć https://www.koronowo.pl/galeria?wydarzenia-2&smaki-lata-bitwa-regionow-18-06-2022

Fot. Wydział Obsługi Przedsiębiorczości i Promocji, Urząd Miejski w Koronowie

 

Pin It
Galeria: https://www.koronowo.pl/galeria?wydarzenia-2&smaki-lata-bitwa-regionow-18-06-2022