Otwórz menu mobilne
A- A A+

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

104 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości Koronowo godnie uczciło, poprzez wywieszenie biało – czerwonych flag oraz organizację obchodów Święta Niepodległości.

Od godziny 10 przy hali sportowo – widowiskowej trwał Piknik Patriotyczny, obejmujący m.in.: strzelnicę interaktywną ASG – każdy, pod okiem instruktora mógł spróbować swoich sił, sprawdzić celność i refleks, złożyć broń, założyć kamizelkę taktyczną i hełm; historyczno – wojskowe stanowiska z punktem rekrutacyjnym - tor przeszkód, rzutnia granatem, rozwijanie kabla, ćwiczenia walki bagnetem; prezentację uzbrojenia i wyposażenia i wojskowego, przedstawienie życia garnizonowego i obozowego; obozowisko harcerskie i rycerskie – nie zabrakło harcerskich aktywności, tańców i śpiewów, przygotowywania kotylionów i flag, prezentacji Chorągwi Kasztelani Okolskiego; stoisko Zakładu Karnego w Koronowie oraz przygotowaną przez służbę więzienną grochówkę a także pokaz sprzętu strażackiego.

20221111 111441

O godz. 12 Koronowo przyłączyło się już kolejny raz do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Zaśpiewano razem przy Dębie Niepodległości znajdującym się na Skwerze im. Koronowskiego Batalionu Obrony Narodowej.

20221111 115824

Następnie liczne delegacje, w obecności pocztów sztandarowych złożyły kwiaty i zapaliły znicze w miejscach pamięci. Dodatkowo, uhonorowano kolejnego „Zasłużonego dla Koronowa” – Mieczysława Kokoszę, wkopując przy mogile tabliczkę.

20221111 122321

Wszyscy udali się ponownie pod halę Miejsko – Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Koronowie, aby dalej świętować.

Po hymnie państwowym, który zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta i przemówieniach Burmistrza Koronowa Patryka Mikołajewskiego oraz Wicewojewody Kujawsko - Pomorskiego Radosława Kempińskiego, wystąpiły dzieci z sekcji wokalnej działającej przy MGOK w Koronowie przygotowane przez Pana Krzysztofa Grubińskiego. „Rotę” odśpiewali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie, którzy zaprezentowali także musztrę paradną. Amatorska grupa rekonstrukcyjna z Klubu Jeździeckiego „Deresz” w składzie z ułanami, amazonkami oraz gen. Hallerem w pięknych strojach również uświetniła wydarzenie.

20221111 132032

Korowód prowadzony przez Klub Jeździecki „Deresz”, z udziałem pocztów sztandarowych, klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie, harcerzy, reprezentacji instytucji, szkół, stowarzyszeń itp. przemaszerował do Bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny.

 

20221111 131428  20221111 135836

Dziękujemy Wszystkim, dzięki którym godnie świętowaliśmy!

Wiwat Polska! Wiwat Niepodległa!

Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami!

Organizatorem Obchodów był Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski.

W organizację Obchodów Święta Niepodległości, aktywnie włączyli się, za co serdecznie dziękujemy:

- Miejsko - Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koronowie
- Hufiec ZHP Koronowo
- Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie
- Liceum Ogólnokształcące im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie
- Klub Jeździecki „Deresz” w Nowym Dworze
- Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koronowie Sp. z o. o.
- Komisariat Policji w Koronowie
- Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Koronowo
- Zakład Karny w Koronowie
- Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie
- Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

Wsparcia udzielili ponadto:
- Gminna Spółdzielnia „Koronowo”
- Central-Tech Łukasz Porożyński

 

GALERIA - TUTAJ

 

20221111 131229

 

Tekst, zdjęcia: Wydział Obsługi Przedsiębiorczości i Promocji, Urząd Miejski w Koronowie

 

 

Pin It
Galeria: https://www.koronowo.pl/kultura/informacje-kultura/koronowo-tak-swietuje-niepodleglosc