Otwórz menu mobilne
A- A A+

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

wystawa bitwa pod koronowem

10 października br. przypada 610 rocznica zwycięskiej bitwy polskiego rycerstwa z Krzyżakami, która miała miejsce w okolicach Koronowa. To jedna z ważniejszych dat nie tylko w historii naszego miasta.

To właśnie w tym dniu dwukrotnie mniejsze siły od przeciwnika, liczące 2 tysiące zbrojnych rycerzy wysłanych przez króla Władysława II Jagiełło, pokonały w walce Krzyżaków. Polskie oddziały dowodzone były przez Sędziwoja z Ostroroga i Piotra Niedźwiedzkiego. Zwycięska dla Polaków bitwa przyczyniła się do podpisania pokoju w Toruniu w 1411 roku. O jej wielkim znaczeniu pisał słynny w tamtych czasach kronikarz Jan Długosz:

„I chociaż wspomniane zwycięstwo pod Koronowem było w istocie mniejsze niż pod Grunwaldem, to jednak jeśli się weźmie pod uwagę niebezpieczeństwo, zapał i wytrwałość w walce, zwycięstwo walczących tutaj należy stawiać wyżej od grunwaldzkiego.”
Warto, a nawet należy o niej pamiętać. W tegoroczne obchody po raz kolejny włączył się Hufiec ZHP Koronowo organizując rajd pn. „Rodzinny szlak bitwy pod Koronowem.”

pomnik bitwa pod koronowem


Z tej okazji również przygotowano okolicznościową wystawę w Regionalnej Izbie Pamięci przy Placu Zwycięstwa 22 w Koronowie.
Drodzy Mieszkańcy serdecznie zapraszamy do zwiedzania ! 

Pin It